Je zero waste jen dnešní trend?
- vassmyslzivota
- 26. 3. 2019
- Minut čtení: 6
Doufám, že ne.
Dlooouho jsem nevěděla, o čem mám psát. Ale všude teď vidím rozrůstající se trend zero waste, tak napíšu svoje moudra tady o tom. Pro ty, co nerozumí, je to v překladu něco jako žádné plýtvání, žádný odpad, recyklace, ochrana životního prostředí atd.. A jop, i v našem malým městě se to rozrůstá. A to už je co říct.
Jsou 3 typy lidí. První ani neví, co to zero waste vlastně je a je jim to šumák. Žijí tak, jak žijí. Plýtvají, berou každou věc zvlášť do sáčku při nákupu, netřídí. Někdy ani nepoužijí koše na odpadky a pak je nacházíte pohozený na polích, v lesích, v parcích nebo jen tak kolem domu. Druzí se snaží, ale neobětují tomu celý svoje dění. A třetí jsou do toho zapálení a někdy se jejich roční odpad vleze do zavařovačky. Já spíš spadám do té druhé skupiny (třeba se dostanu až k té třetí). Pomalu se s tím sžívám a přicházím na všelijaké alternativy. Rozhodně můžu říct, že jsem tady v tom dál, než třeba před půl rokem.

No jenže jak to tak bývá u lidí, kteří vidí, to co vidí a ví, co ví, je těžký jen tak dál žít bez povšimnutí toho všeho. Zatím jsem totiž nepotkala nikoho z té třetí skupiny, spíš jsou všichni okolo mě z té první. Tím pádem jim přijdu jako něco z jiný planety, přitom jsem tomu ještě úplně nepropadla. A to je prča.
Jde taky o to, jak ten člověk na zero waste přistoupí. Chce to dělat pro sebe, pro planetu nebo jen proto, že je to teď všude, tak na insta hodím fotku, jak třídím a budu taky in? Ale ať tak či onak, je to potřeba. Je potřeba s tím začít a něco změnit. Jinak se budeme koupat v odpadcích a ne v moři.
Zero waste má mnoho způsobů, ale jen jeden cíl. Co nejmíň plýtvat a zanechávat co nejmenší odpad. Můžete ty věci buď vynechat, nahradit nebo recyklovat. Například síťové pytlíky na ovoce a pečivo. Dřevěná brčka, kartáčky. Přírodní mýdla místo plastových sprcháčů a kosmetiky. Méně plastových obalů. Třídit odpadky. Kompostovat. Nevyhazovat zbytečně potraviny. Mít svoji vlastní flašku. Šetřit vodou. A jop, počítám do toho i to hnusný kouření cigaret, taky vynechat. Nejlíp úplně zrušit.
Když o tom někomu vykládám, většina protáčí oči a myslí si, jaká jsem strašná aktivistka, když chci podporovat zero waste. Jejich reakce je taková, že je tím obtěžuju, když se na to ptám nebo jim to vysvětluju. Jakože, co to meleš, vždyť přijdeš na to, že to nemá smysl, co jeden člověk zmůže, to bysme pak nemohli nic, jsi na to ještě mladá a nic nevíš atd.. A těmhle lidem to prostě nevysvětlíte. Tak strašně rádi byste to chtěli vysvětlit, ale mají tak vysokou hradbu (Nevědomosti? Arogance? Ega? Nezájmu? Předsudků?), a tak moc nechtějí něco měnit nebo vnímat ten svět jinak, že se cítíte, jak bezmocný mravenec a se svojí síťkou na pečívko se vracíte do svýho eko domku na stromě, jak si asi myslí.
Taky si přečti: Jsme lidské popelnice na jedy a nevadí nám to. Proč?
Jen si vemte, ten obyčejnej sáček. Máte hlad, jdete do obchodu a vezmete si třeba housku. Ale kam tu housku dáte? No do sáčku. Jdete k pokladně, zaplatíte, vyjdete ven, vyndáte to z toho sáčku, sníte a sáček vyhodíte. Jak dlouho vám posloužil? 5 minut? To stejný, i když si to donesete domů. Třeba ovoce a zeleninu. Nosíme v sáčcích i věci, který vůbec ten sáček nepotřebují. Například pomeranče, česnek, máslo atd.. stejně je to v obalu nebo ve slupce, co se nejí. Ale máme to proto, aby to bylo pěkně pohromadě. Tak na to stačí i ta obyčejná znovupoužitelná síťka nebo ne?

No, ale co když chcete, jenže nevíte kde začít?
Hlavně někde. Aspoň něco málo. I to málo udělá hodně. Například se teď nejvíc řeší mikrotenový sáčky a plastový brčka. Tak třeba začít s tím. Já používám síťku na pečívko i na zeleninu s ovocem a brčka vůbec. Na co? Oboje jde ale koupit na netu nebo třeba v obchůdcích Bez Obalu. Alda dokonce koupil rozložitelný eko sáčky pro psy s vůní máty (bo důslednost). :) A jde to. Co dál? No třeba třídit odpad. Když totiž třídíte, víte čeho je nejvíc. A bohužel u nás je to stále plast. Všechny potraviny jsou zabalený v igelitech. A když vidím, kolik toho vytřídíme za měsíc, je mi smutno. Většina lidí spíš netřídí, takže toho plastovýho odpadu je strašně moc a na těch skládkách se to ani nerozloží a ani nerecykluje. A to je hnus velebnosti. Ten plast nás prostě všechny přežije.
Zero waste není jen přeháňkový pobláznění. Je to životní styl.
Kdyby to člověk chtěl vzít doslovně a propadl tomu, divil by se, co všechno se musí zredukovat. I totiž taková zubní nit se jen tak nerozloží. Používat dřevěné kartáčky místo plastových nebo snad chcete, aby tu ten kartáček zůstal i po vás? To by totiž šlo a děti vašich dětí by si s ním furt mohly čistit zubiska. Taky používat přírodní mýdla (obličej, tělo) než 3 druhy pleťové vody a odličovacího mlíka v plastu. Mít vlastní flašku na pití a šetřit vodou. Nosit si vlastní krabičky do restaurací (i když se na vás koukají jak na magora), kvůli zbytkům nebo když to chcete s sebou (někde vám to ani nechtějí vzít, že máte vlastní krabičku, ti asi nechápou, o co se snažím). Taky na vaření existují znovu použitelné folie, jak na pečení, tak i na uchovávání v lednicích. Bohužel jsem je v ČR ještě nenašla. Nebo i prostředky na praní a na nádobí se dají používat v zero waste smyslu. Už i na Slovensku mají bezobalový obchod, kde si načepujete to, co potřebujete do vlastích dóz. No a dál třeba zredukovat oblečení, auta, stravu… hooodně toho je. A pak zjistíte, že toho tolik ani nepotřebujete.
Zero waste jde chápat různýma směrama, ale hlavní je ten jeden a to pomoct životnímu prostředí.
Dělejme to spíš proto, že chceme, že chceme pomoct, než být jen in. Má to totiž smysl. Nebo chcete vidět trpět želvičku s brčkem zabodnutým v nose, jen kvůli jednomu koktejlu? Já teda ne.
Je to hlavně o lenosti. Ta to zabíjí nehorázně. Jelikož jsme líní zařídit 3 koše a třídit doma. Jelikož jsme líní zajet k těm popelnicím a obětovat 3 minuty abychom to hodili tam, kam to patří. Jsme líní se vůbec naučit kam co teda patří a přečíst si o tom. A jsme líní brát ohled. Jelikož to nevidíme na vlastní oči.

Zero waste je možná dnešní trend, ale je to trend, kterej stojí za to podporovat.
Zero waste začínají podporovat i některý obchodní firmy a restaurace. Například v Anglii v jednom městě zrušili možnost sáčků na pečivo a zeleninu. Místo toho mají jen síťky nebo papírové pytlíky. A to je boží. Sice to jde pomalu, ale přece. I když si myslím, že kdyby se fakt chtělo, může to být skoro ze dne na den.
Zajímavý je, že zero waste je spojenej s veganskýma a vegtrariánskýma věcma, takže když najdete jedno, bude tam nejspíš i to druhý. Asi tenhle typ lidí na něco přišel nebo ne? :)
Nemusí to být o tom, vzdát se těch věcí, jak si hodně lidí myslí. Stačí jen hledat a najít lepší variantu, jak pro nás, tak i pro životní prostředí.
Člověk dokázal vytvořit neskutečně moc věcí, který nám usnadňují život. Dokázal se vyšplhat na tak vysokou laťku za těch pár století, že je to až k neuvěření. Ale i přesto, že jsme tak vyspělí, i přesto, že máme takový technologie, tak si nevíme rady s obyčejným odpadem a nevíme, jak se chovat ekologicky. Tím, že vyhodíme odpadky do popelnice, to nekončí. Bohužel.
Proto přemýšlejme, co si kupujeme a co používáme. Nebojme se to chtít udělat jinak. Někdo musí udělat ten první krok. Berme si svoje krabičky, svoje pytlíky, svoje flašky. Odmítejme plastové věci na jedno použití a třiďme odpad. Učme to svoje děti a chtějme pomoct. Protože ta pomoc se týká i nás samotných.
Taky máte lepší pocit z toho, když jdete venku a nikde žádné odpadky? Taky máte lepší pocit z toho, že se cítíte dobře ve svém okolí a ve svém těle? Tak tady je způsob, jak to mít. Začínejte klidně i pomalu, ale hlavně ZAČNĚTE!
Na každým z nás záleží. Jsme jako ovečky nebo opice nebo jak to říct. Děláme to, co dělá většina, opičíme se. Když bude většina lidí na planetě třídit odpad a starat se o životní prostředí, bude je zbytek následovat? Nebo pro tohle to zrovna neplatí? Zřejmě uvidíme.
Kommentare